SnarkNews
SN Projects
Vote System
Личные
TopCoder
Google Code Jam
Codeforces
Russian Code Cup
CodeChef
ABBYY Cup
Командные
ACM ICPC
Open Cup
Training Camps
Regional Contests
Школьные
IOI
ВКОШП
Сборы перед IOI
National OI
Regional Contests
Internet Contests
Интернет-турниры
IPSC
uva.es
Timus
Школьные ИО
Расписание
Архив
VK Cup - 2012
News
Winners
Onsite Round:
Finalists
Final Results
With virtuals
Discuss final
Конкурс прогнозов»
Vote Results
Favorites
Blogs
Online Rounds:
Online Round 3»
Results
Discuss round
Online Round 2»
Wildcard 2 Results
Discuss Wildcard 2
Results
Discuss round
Online Round 1»
Wildcard 1 Results
Discuss Wildcard 1
Results
Discuss round
Qualification»
Qual 2 Results
Discuss Qual 2
Qual 1 Results
Discuss Qual 1
Official Site
All Winners
Select VK Cup»
2012
VK Cup 2012 Finalists
(sorted by country, then by Round 3 place)
#
CF nick
Name
Country
CF rating
Max CF rating
R3 place
R2
R1
1
Liang Zhuo
China (17)
2383
2443
6
R2
R1
2
Peter Gu
China (17)
2363
2521
9
W2
R1
3
Lingxiao Li
China (17)
2216
2234
18
R2
R1
4
YuQuing Ai
China (17)
2243
2301
22
R2
R1
5
Qinshi Wang
China (17)
2310
2310
23
R2
R1
6
Weijie Chen
China (17)
2318
2318
24
R2
R1
7
Tom Chen
China (17)
2631
2654
25
R2
R1
8
Alfred Gao
China (17)
2102
2102
29
R2
R1
9
Gaoyuan Chen
China (17)
2191
2447
31
R2
R1
10
Jingbo Shang
China (17)
2395
2534
34
R2
R1
11
Tongliang Liao
China (17)
1977
2098
35
R2
R1
12
Xinhang Zhang
China (17)
2137
2279
36
R2
R1
13
Nick Wu
China (17)
2180
2180
39
R2
R1
14
Susan Shen
China (17)
2246
2279
41
R2
R1
15
Lei Chen
China (17)
1874
1929
43
R2
R1
16
Yaxiong Liang
China (17)
2335
2343
49
R2
R1
17
Xuezhi Cao
China (17)
2374
2374
52
R2
R1
18
Ivan Fefer
Russian Federation (11)
2127
2396
3
R2
R1
19
Emil Lerner
Russian Federation (11)
2348
2393
5
R2
R1
20
Igor Pyshkin
Russian Federation (11)
2257
2271
13
R2
R1
21
Anton Bannykh
Russian Federation (11)
2018
2018
14
R2
W1
22
Stepan Gatilov
Russian Federation (11)
2462
2462
21
R2
R1
23
Sergey Rogulenko
Russian Federation (11)
2399
2508
40
R2
R1
24
Egor Suvorov
Russian Federation (11)
2558
2597
46
R2
R1
25
Natalia Bondarenko
Russian Federation (11)
2298
2341
48
R2
W1
26
Edward Davtyan
Russian Federation (11)
2125
2294
49
R2
R1
27
Alexander Fedulin
Russian Federation (11)
2082
2146
51
R2
R1
28
Ilya Kornakov
Russian Federation (11)
2310
2589
56
R2
R1
29
Makoto Soejima
Japan (4)
2586
2626
11
R2
R1
30
Takuya Akiba
Japan (4)
2361
2506
12
W2
R1
31
Komaki Chihiro
Japan (4)
2127
2380
16
R2
R1
32
Takanori Hayashi
Japan (4)
2168
2168
42
R2
R1
33
Gennady Korotkevich
Belarus (3)
3022
3022
8
R2
R1
34
Dzmitry Bahdanau
Belarus (3)
2123
2308
45
R2
R1
35
Yury Pisarchik
Belarus (3)
2286
2395
54
R2
R1
36
Kelvin Yang
Taiwan (3)
2210
2442
7
R2
R1
37
Ting Wei Chen
Taiwan (3)
2296
2453
15
R2
R1
38
Shang-En Huang
Taiwan (3)
2437
2495
26
R2
R1
39
Tom Conerly
USA (3)
2326
2326
28
R2
R1
40
Anton Raichuk
USA (3)
2517
2650
32
R2
R1
41
Neal Wu
USA (3)
2436
2552
38
R2
R1
42
Dmitry Dzhulgakov
Ukraine (3)
2692
2692
4
R2
R1
43
Vladyslav Simonenko
Ukraine (3)
2369
2388
17
R2
R1
44
Anton Lomonos
Ukraine (3)
2409
2464
19
R2
R1
45
Jeffrey Hon
Hong Kong (2)
2225
2316
30
R2
R1
46
Wai Hon Law
Hong Kong (2)
2249
2249
44
R2
R1
47
Jakub Pachocki
Poland (2)
2465
2470
2
R2
R1
48
Maciej Wawro
Poland (2)
2276
2380
47
R2
R1
49
Rudradev Basak
India (1)
2355
2471
37
R2
R1
50
Irvan Jahja
Indonesia (1)
2337
2507
10
R2
R1