Logo
SnarkNews
 

NEERC-2006

, , - - .

#TeamABCDEFGHIJKTotalTime
1Moscow SU 2: Egor Kulikov, Mikhail Levin, Pavel Nalivaiko
+1
106:50
+2
181:11
+
54:33
 
+1
222:49
+
286:17
+
32:07
-2
+
72:36
+
22:03
+
12:27
91067
2SPb IFMO 1: Iskander Akishev, Mikhail Dvorkin, Roman Satyukov
+
53:21
+1
190:48
+1
120:23
 
+1
224:59
+2
287:43
+
15:47
-17
+
117:16
+1
30:19
+
11:28
91167
3Moscow SU 1: Andrey Khalyavin, Andrey Rumyantsev, Ivan Popelyshev
+
149:34
+1
195:06
+
35:30
 
+1
143:41
-1
+
40:25
 
+2
79:32
+1
31:04
+
16:42
8788
4Saratov SU 2: Alex Klimov, Sergey Nazarov, Vitaly Goldshteyn
+
112:30
+2
296:11
+
129:18
 
+1
197:07
 
+
45:47
 
+
68:06
+
22:58
+
9:00
8938
5Novosibirsk SU 1: Stepan Gatilov, Vladislav Kuzkokov, Vyacheslav Tokarev
+
183:38
+1
278:29
+
74:54
 
+
219:35
 
+
35:54
-4
+
143:17
+
28:29
+
42:32
81022
6Petrozavodsk SU 2: Alexey Nikolaevskiy, Denis Denisov, Ilya Nikolaevskiy
+
169:50
+
275:30
+
100:38
 
+1
218:30
 
+
39:13
 
+
179:44
+
14:47
+
22:32
81036
7SPb IFMO 3: Dmitriy Abdrashitov, Dmitriy Paraschenko, Fedor Tsarev
+1
280:32
+1
283:39
+
61:56
 
+
213:36
 
+
34:49
 
+1
163:36
+
29:48
+
13:16
81136
8Ural SU 1: Denis Musin, Sergey Pupyrev, Vladimir Yakovlev
+
284:34
 
+2
81:58
 
+
184:45
 
+
45:32
 
+
132:12
+1
31:20
+
24:44
7841
9Belarusian SU 1: Mikita Lesnikau, Pavel Irzhavsky, Uladzimir Kerus
+
195:20
-3
+
108:11
 
+
204:23
 
+
49:50
 
+
154:47
+4
68:49
+
22:12
7880
10Orel STU 1: Dmitry Zhukov, Ilia Shishkov, Mikhail Ershov
+1
277:11
 
+
105:07
 
+2
200:43
 
+
51:13
 
+
186:49
+
27:22
+
38:20
7944
11SPb SU 1: Gleb Leonov, Sergey Bankevich, Vitaly Valtman
+
294:37
+4
265:12
+1
121:36
 
-1
 
+
26:49
 
+
118:33
+1
29:08
+1
37:58
71030
12Ural SU 2: Alexander Ipatov, Artem Melentyev, Dmitry Ivankov
+
246:31
+7
285:37
+
69:10
 
+1
170:38
 
+
49:25
 
-1
+1
32:45
+
9:36
71040
13SPb SU 2: Alexandra Zykova, Dmitry Antipov, Nikolay Vyahhi  
+6
299:29
+4
151:56
 
+2
193:37
 
+1
41:08
 
+
90:26
+
32:18
+
19:59
71085
14Moscow SU 3: Alexander Yuriev, Arsenii Klimovski, Vadim Antonov
+
250:22
+2
142:13
+4
186:33
   
+
40:09
 
+3
285:47
+
11:45
+
22:24
71116
15Stavropol SU: Dmitry Edel, Ivan Krasilnikov, Michael Babenko
+3
299:50
 
+4
108:09
 
+2
287:14
 
+
57:38
 
+2
160:15
+1
18:49
+1
30:41
71219
16Vologda SPU: Nikita Rybak, Vyacheslav Trifonov, Yaroslav Muzykantov   
+1
137:44
 
+
145:09
 
+
45:21
 
+3
193:01
+1
15:59
+
39:04
6674
17Kazakh NU 1: Artem Iglikov, Darkhan Tuyenbayev, Rustem Arzymbetov
-1
 
+
78:21
 
+
167:12
 
+
49:59
 
+4
297:07
+1
28:50
+
14:43
6733
18Saratov SU 3: Dmitry Klenov, Dmitry Meshcheryakov, Victor Denisov
+
168:58
 
+1
98:50
 
+1
291:02
 
+
53:45
 
-4
+1
40:50
+
26:50
6736
19SPb Polytechnical U 1: Alexander Mishunin, Grigory Yaroslavtsev, Yuriy Kiselev   
+
162:44
 
+
266:15
 
+
44:37
 
+
118:34
+3
68:58
+
19:20
6737
20Altai STU 1: Alexander Barsukov, Andrey Akinshin, Artur Mogozov
-2
 
+2
117:48
 
+3
275:10
 
+
40:30
 
+
180:58
+
15:33
+
33:07
6760
21Tartu U: Hendrik Nigul, Martin Pettai, Mihkel Kree  
-2
+
172:46
 
+
111:30
 
+1
17:44
 
+1
278:32
+3
50:42
+
33:41
6761
22SPb IFMO 2: Alexander Toropov, Vladislav Isenbaev, Vsevolod Oparin
-7
 
+
55:16
 
+3
181:23
 
+
81:21
-4
+1
268:52
+1
15:36
+
83:13
6783
23Petrozavodsk SU 1: Alexander Urban, Ivan Arkhipov, Viacheslav Medvedev   
+1
132:31
 
+5
256:37
 
+
52:54
 
+
105:42
+2
65:40
+
24:39
6794
24South Ural SU: Andrey Kargapolov, Maksim Galkin, Vitaly Belokobylskiy
-4
+2
276:01
+1
121:07
 
-3
 
+
48:09
 
+1
188:03
+1
19:33
+1
34:56
6806
25SPb SU 3: Eugene Petrenko, Nikolay Chashnikov, Vladislav Kudinov
+
204:12
 
+1
261:16
   
+
53:36
 
+
279:19
+
44:32
+
22:34
6883
26Saratov SU 1: Dmitry Matov, Natalia Bondarenko, Stanislaus Pak
-7
 
-2
 
+
127:27
 
+
39:18
 
+
180:17
+
15:29
+
26:28
5387
27Yerevan SU 1: David Haykazyan, Levon Haykazyan, Vahe Musoyan  
-2
+3
139:28
 
-3
 
+
53:08
 
+
202:32
+2
47:09
+
40:32
5581
28Izhevsk STU 1: Alexander Skidanov, Alexey Kuzyakov, Yuri Gubin
+5
270:23
 
+1
107:47
 
-9
 
+
43:11
  
+
17:03
+1
29:12
5606
29Rybinsk SAAT: Alexandr Kiselev, Alexey Mirzoyan, Ilya Nechaev   
+1
137:16
 
+1
286:52
 
+
68:39
  
+
49:34
+1
31:13
5631
30SPb IFMO 4: Alexander Semennikov, Dmitriy Trofimov, Maxim Buzdalov   
-4
 
+
288:25
 
+
48:43
 
+
217:22
+1
29:35
+1
28:26
5650
31Tbilisi SU 1: Davit Rachvelishvili, Giorgi Lekveishvili, Nicholas Jimsheleishvili   
-3
 
+
194:43
 
+
49:48
-1
+2
274:03
+1
42:43
+
41:19
5660
32SPb ETU: Alexey Preobrazhensky, Antony Popovich, Sergey Simonchik
+7
294:02
 
+
102:09
 
-3
 
+
48:02
 
-1
+
31:40
+1
35:48
5670
33Vilnius U 1: Andrius Stankevicius, Gintautas Miliauskas, Linas Petrauskas  
+1
230:41
+
143:29
   
+1
96:32
  
+1
85:59
+
62:06
5676
34Perm SU 1: Andrey Khlyzov, Mikhail Klimov, Pavel Ponomarev
+6
282:38
 
+2
128:17
   
+
56:32
 
-5
+
24:15
+1
43:07
5713
35Moscow PEI: Dmitry Orlov, Ivan Korostelev, Ivan Podogov
+4
285:11
 
+
233:12
   
+
74:00
  
+
25:08
+
38:47
5735
36Moscow IPT 2: Alexey Davydov, Andrey Lokot, Iakov Dlougach
+5
292:14
 
+3
204:13
   
+
53:01
  
+
19:55
+1
46:26
5794
37Belarusian SU 2: Alexey Vavilov, Petr Korotkevich, Vitaly Gorevoy
+3
292:26
 
+3
175:44
 
-4
 
+
73:33
  
+3
61:17
+2
54:48
5875
38Udmurt SU: Artem Saitov, Denis Kotegov, Pavel Ajtkulov   
+1
95:09
 
-6
 
+
73:48
  
+1
14:10
+
26:50
4248
39Latvia U 1: Aleksandrs Belovs, Rihards Opmanis, Uldis Barbans  
-4
+2
95:41
   
+
49:35
-2
-5
+1
54:57
+
11:27
4269
40Moscow IPT 1: Igor Kvasov, Mihail Kostin, Shved Daniel
-4
 
+2
173:03
   
+
47:04
-1
-1
+
17:09
+
36:35
4313
41Tyumen SU: Andrey Beckman, Dmitry Bochkarev, Michael Kolodyazhnyy  
-3
+1
97:33
   
+
102:14
  
+1
52:25
+
30:17
4321
42Moscow EPhI 2: Andrey Styskin, Arkadiy Torosyan, Sergey Popov   
+2
164:29
   
+
70:40
 
-4
+
50:24
+
26:21
4350
42Izhevsk STU 2: Anton Chudinovskikh, Evgeniy Kuzyakov, Victor Kamashev
+
210:14
   
-5
 
+
65:49
  
+1
18:03
+
37:35
4350
44Perm SU 2: Alexey Krayev, Andrey Durakov, Mikhail Okunev   
+
225:05
  
-1
+
66:39
  
+1
48:37
+1
18:58
4397
45Ufa SATU: Damir Akhmetzyanov, Ildar Gumerov, Marina Mukhacheva   
+1
280:21
 
-5
 
+
59:24
  
+
43:41
+
28:08
4430
46Tomsk SU 2: Dmitry Stephantsov, Maxim Kulikov, Michael Kudinov   
+1
131:31
   
+
197:17
  
+
39:44
+
59:13
4446
47SPb SU 4: Kirill Tchikhatchev, Pavel Stupnikov, Roman Belov   
+2
228:02
   
+
78:55
  
+
62:23
+
54:52
4462
48Ivanovo SPU 1: Anatoliy Tolstobrov, Ilya Grebnov, Sergey Grebnov   
+1
184:59
 
-4
 
+
88:13
  
+1
70:03
+1
79:37
4481
49Altai STU 2: Andrew Sikerin, Maxim Kolosovskiy, Roman Gomenuk
-7
 
+1
155:03
   
+3
119:37
 
-1
+2
62:41
+
47:29
4503
50Yaroslavl SU: Alexander Lukjanov, Roman Stulov, Victor Vinogradov   
+3
128:25
 
-3
 
+
71:21
  
+2
91:06
+2
74:45
4504
51SPb Polytechnical U 2: Anton Timofeev, Dmitry Churinov, Vladimir Rutsky   
+
282:19
   
+
89:04
  
+
68:16
+1
50:41
4509
52Vyatka SHU: Ivan Matantsev, Maxim Korchomkin, Roman Vesnin
-4
 
+3
173:10
   
+
66:00
-2
 
+3
40:56
+3
54:02
4513
53Samara SAU: Alexander Sergeyev, Dmitry Bycov, Michail Shamaev   
+8
222:51
   
+
35:59
  
+
53:15
+1
27:16
4517
54Ural SU 3: Alexey Samsonov, Andrey Ustinov, Daniil Aizenshtein   
+1
288:49
   
+
82:10
  
+1
71:10
+
38:28
4519
55Moscow SU 4: Anton Fonarev, Ilya Kornakov, Rostislav Deviatov   
+7
280:59
 
-5
 
+
60:22
  
+
21:14
+
32:14
4533
56Moscow EPhI 1: Dmitry Korolev, Victor Alushin, Vladimir Radko     
+2
293:43
 
+
70:49
  
+4
34:14
+1
45:33
4582
57Latvia U 2: Arturs Verza, Pavels Andrejevs, Rudolfs Opmanis   
+3
273:15
 
-2
 
+
73:36
  
+3
50:59
+1
53:24
4589
58Tashkent U of IT 1: Ilya Abroskin, Marat Abilov, Xurshid Normurodov   
+7
271:23
   
+
57:03
 
-7
+3
25:59
+
40:55
4593
59Novosibirsk SU 2: Alexey Staroletov, Mikhael Atuchin, Semyon Romanchenko   
+5
250:09
   
+
89:56
  
+3
101:02
+2
51:42
4691
60Moscow AI: Dmitry Risenberg, Ekaterina Sambukova, Ilya Peretyagin   
-5
 
+
292:59
 
+
102:55
-1
 
+2
51:31
+6
220:43
4825
61Far Eastern NU 2: Grigoriy Alexanin, Igor Oleynikov, Oleg Tuphanov   
-2
   
+
62:11
  
+
40:14
+
21:08
3123
62Tbilisi SU 2: Irakli Khomeriki, Jason Zarkua, Revaz Khurtsilava   
-14
   
+
57:51
 
-2
+1
31:33
+1
16:23
3144
62Belarusian SU of IR: Aliaksei Yaletski, Maksim Melnikau, Yury Nikolayuk   
-9
   
+
59:22
  
+1
24:26
+
41:42
3144
62Far Eastern NU: Anton Zhuplev, Igor Burago, Igor Tuphanov       
+
70:05
 
-1
+
27:07
+
47:06
3144
65Suleyman Demirel U 1: Almaz Rakhmetov, Azat Yerzhan, Baglan Sarsen   
-9
   
+
78:07
 
-4
+
59:45
+
31:32
3168
66Belarusian SU 3: Aliaksei Tolstsikau, Mikalai Kastiukovich, Vitaly Ramanchik
-5
 
-1
   
+
56:40
-1
-6
+2
45:23
+
33:28
3174
67Russian-Armenian SU 1: Aram Harutyunyan, Eduard Piliposyan, Suren Gishyan       
+
66:22
  
+1
47:36
+
42:10
3175
68Yerevan SU 2: Ara Arakelyan, Gor Ghazaryan, Zorayr Zakaryan   
-7
   
+
76:47
  
+2
26:00
+
47:34
3189
69Siberian SUTI 1: Alexandr Bakhturin, Anton Nikolayev, Anton Rakitskiy   
-6
   
+
76:44
  
+
64:07
+1
41:43
3201
70Krasnoyarsk SU: Michael Kormyshov, Nikolay Suboch, Sergey Ignatiev   
-3
   
+
84:37
  
+2
25:36
+
55:02
3204
71Yerevan SEUA 1: Arthur Adyan, Tigran Hayrapetyan, Vahe Gulyan       
+
106:07
 
-3
+
42:14
+
64:52
3212
72Volgograd STU: Alexander Kapysh, Alexander Kataev, Valery Shershnyov     
-4
 
+
105:02
  
+
72:30
+
40:12
3217
73Altai STU 3: Sergey Mashkov, Varvara Krajvanova, Ivan Olenchenko   
-1
   
+
128:37
 
-3
+
31:08
+
63:45
3222
74Novosibirsk SU 3: Dmitry Butyugin, Dmitry Kovchin, Roman Sorokin   
-2
 
-4
 
+
88:46
  
+1
62:54
+1
39:13
3229
75Suleyman Demirel U 3: Andrey Bogdanchikov, Madi Sagimbekov, Madi Satayev   
-7
   
+
74:55
  
+3
40:21
+
61:32
3235
76Suleyman Demirel U 4: Askar Satabaldiyev, Salamat Nuraliyev, Stepan Uvarov   
-6
   
+
73:11
 
-3
+3
31:48
+
76:43
3240
77Tomsk PU: Denis Sansungov, Ivan Fondorov, Oleg Kurganov
-6
     
+2
75:48
 
-5
+2
63:18
+
25:32
3243
78Kyrgyz-Russian Slavic U 2: Ermat Alymbaev, Igor Goroshko, Stanislav Romanenko       
+
92:44
  
+2
38:50
+
74:26
3244
79Novosibirsk STU 1: Ivan Kirillov, Michail Kotov, Sergey Fedorov   
-3
 
-5
 
+
49:33
  
+
70:53
+3
75:19
3254
80Novokuznetsk BI of Kemerovo SU: Alexander Arykov, Konstantin Avdeev, Maxim Melnikov   
-14
   
+
126:16
  
+
46:34
+
87:17
3259
81Tomsk SU of CSR: Alexey Boyko, Ilya Kolotaev, Vyacheslav Bazhinov   
-3
   
+
101:48
  
+1
30:58
+2
72:39
3263
82Petrozavodsk SU 3: Konstantin Senichev, Petr Koppalev, Vitaliy Homyakov   
-7
   
+
111:58
  
+1
42:20
+
93:32
3266
83Krasnoyarsk STU 1: Alexey Lifanov, Dmitriy Musienko, Pavel Tolstikov     
-3
 
+
89:10
  
+1
68:37
+1
75:25
3272
83Immanuel Kant SU: Anton Michailov, Maxim Bulva, Sergey Chernykh      
-1
+
101:59
  
+3
48:32
+
63:44
3272
83Tashkent U of IT 3: Aleksandr Gafner, Pak Aleksandr, Ruslan Xayrov   
-1
   
+2
115:24
  
+1
28:25
+
69:28
3272
86Pskov SPI 1: Andrey Timofeev, Mikhail Barsukov, Oleg Lunkin       
+2
126:49
  
+1
35:33
+
62:53
3283
87Russian-Armenian SU 2: Armen Tsirunyan, Mikael Elizbaryan, Zaven Grigorian
-1
-1
-1
-3
-1
-61
+
142:12
-1
-1
+
50:30
+
101:09
3293
88Tyumen SOGU: Dmitry Kovalioff, Pavel Tomin, Alexander Kazakov   
-2
   
+2
151:17
  
+
23:04
+1
61:30
3295
89Volgograd SU: Mihail Osipov, Semen Gulyaev, Dmitry Vedenyapin   
-4
   
+
118:39
  
+2
30:08
+2
68:30
3296
89Russian-Armenian SU 3: Arthur Movsesyan, Eduard Bagrov, Tigran Piloyan   
-1
   
+1
155:02
  
+
30:42
+
91:58
3296
91Yerevan SU 3: Gevorg Horomyan, Hovhannes Tananyan, Mkrtich Soghomonyan   
-3
  
-2
+
69:55
-3
 
+2
96:55
+
92:40
3297
91Rubtsovsk II: Alexander Mironov, Oleg Kirokdonov, Vladimir Danilenko
-5
 
-1
   
+
109:05
  
+4
47:10
+
61:30
3297
93Novosibirsk STU 2: Alexandr Ignatyev, Dima Garpinchenko, Ilia Stupokov   
-5
   
+
142:39
  
+1
50:51
+
87:54
3299
94Vilnius U 2: Adomas Paltanavicius, Daumilas Ardickas, Vilius Visockas       
+
67:18
-1
 
+6
75:52
+
48:54
3310
95Tbilisi SU 3: Andrey Lutsenko, Eldar Bogdanov, Giorgi Saghinadze       
+
102:47
  
+3
75:19
+
78:05
3315
96Siberian S Industrial U: Artem Grigorev, Ivan Kolesnikov, Yury Shvedov   
-2
   
+
182:47
  
+2
34:37
+
64:45
3320
97Kyrgyz-Russian Slavic U 1: Aleksander Afonin, Ilya Lopatkin, Stanislav Vashuk   
-2
   
+
101:06
  
+2
86:19
+2
66:01
3333
98Pskov SPI 2: Andrey Medonchak, Valentin Gubarev, Yuri Nikolaev       
+
73:54
 
-7
+1
31:28
+1
196:37
3340
99Orel STU 2: Alexey Esin, Andrey Nazarov, Roman Vetrov   
-3
   
+
111:35
  
+2
95:42
+1
77:09
3343
100Chita SU: Ivan Lukinsky, Michail Rozenberg, Vladimir Kostirsky       
+
108:12
  
+4
39:43
+
127:19
3354
101Tashkent U of IT 2: Khvan Nikolay, Shein Aleksey, Stepan Kravchenko   
-8
   
+1
135:01
  
+3
45:25
+
99:55
3359
102North Caucaus STU: Mikhail Sugakov, Sergey Pomazanov, Victor Shcherbakov     
-6
 
+
156:26
  
+1
80:46
+1
101:11
3377
103Siberian SUTI 2: Ivan Popryga, Konstantin Voenkov, Viktor Bakh       
+
141:44
 
-9
+3
84:23
+1
74:36
3379
104Kutaisi SU 1: Besarion Barabadze, Rostom Nebieridze, Shalva Janelidze   
-2
   
+
175:30
  
+1
82:29
+
112:14
3389
105Kazakh-British TU 3: Alibek Datbayev, Daulet Zhanguzin, Zhamal Moldykulova   
-8
   
+
164:24
 
-2
+3
34:44
+
133:49
3391
106U of WE and D 1: Aziz Juraqulov, Ortigali Bazarov, Otabek Saidov       
+
139:51
 
-6
+4
95:25
+
80:31
3394
107NU of Uzbekistan 1: Akbar Pardayev, Khamza Davletov, Rakhimov Shukhrat   
-1
   
+1
194:40
  
+1
94:09
+1
60:36
3408
108Altai SU: Alexnder Kirlitsa, Sergey Glotov, Viktor Makashov   
-18
   
+
73:36
  
+2
110:32
+3
128:30
3411
109Omsk SU: Anton Valeryevich Nepomnyashih, Anton Valter, Igor Alexandrovich Goncharovsky   
-4
   
+1
156:50
  
+3
140:17
+
45:30
3421
110Irkutsk STU: Aleksey Demidyuk, Konstantin Burov, Yulia Dubinina   
-5
   
+2
183:18
  
+1
69:40
+
115:54
3427
111Krasnoyarsk STU 2: Georgiy Savchenko, Ilya Minkin, Ivan Matkovsky   
-8
   
+3
202:10
-2
 
+4
35:29
+
67:38
3444
112Astana Moscow SU: Dmitriy Dmitriev, Maxim Kakyxin, Vladislav Zheltovskiy
-1
     
+
157:35
-6
 
+5
66:10
+
123:27
3446
113Tbilisi SU 4: Akaki Mamageishvili, Alexander Mania, Alexander Sarkisov       
+
163:33
  
+3
54:28
+3
111:17
3448
114Belarus-Russia U: Aliaksandr Sazonenka, Raman Piatrou, Raman Prasnakou       
+
215:18
  
+
51:45
+
188:33
3454
115American U Central Asia: Aleksey Vyatchanin, Maksat Amangeldiyev, Roman Kurbanov       
+
194:32
  
+
53:45
+3
148:41
3455
116NU of Uzbekistan 2: Aliyev Ilshat, Kadamov Ruslan, Turaqulov Nodir       
+
164:39
 
-4
+3
136:27
+1
78:59
3458
117Kazakh-British TU 4: Bektur Suleimenov, Igor Derevyanko, Nailya Abdullina   
-5
   
+
191:21
  
+1
47:06
+2
176:57
3474
118Fergana B of Tashkent UIT 1: Juraev Islom, Morozov Alexander, Shadjalilov Rustam   
-2
   
+
188:57
  
+5
61:47
+
126:21
3475
119Khakas SU: Alexey Parshikov, Eugene Larchenko, Michael Starikov   
+2
297:30
      
+2
36:58
+
68:10
3481
120Kemerovo SU: Ivan Shestakov, Nazim Geidarov, Vladimir Frolov       
+
197:16
  
+
81:01
+1
185:28
3483
121East-Siberian STU: Andrey Veselovskiy, Tsiren Oydopov, Vladimir Markheev   
-4
   
+5
214:21
  
+1
86:00
+
64:47
3484
122Eurasian NU 3: Dauren Mussa, Kuat Sandalov, Timur Diarov       
+
165:08
 
-2
+4
60:05
+2
141:47
3486
123Baikal SU of EL: Igor Mikeshin, Nikita Bayushkov, Sergey Devyaterikov       
+
122:16
  
+4
168:17
+
135:22
3505
124Tashkent U of IT 4: Rustam Raximov, Xasan Kabulov, Xusan Kabulov       
+
91:12
  
+3
243:34
+
118:05
3512
125Atyrau SU: Amankeldi Sagingaliyev, Geliy Sokolov, Talgat Utarshiyev       
+4
207:16
  
+2
44:58
+1
122:31
3513
126Westminster IU in Tashkent 2: Alisher Kutbitdinov, Lochinbek Shodiev, Muhiddin Bahranov       
+
234:26
  
+2
91:10
+
161:05
3526
127Tomsk SU 1: Evgeny Panin, Ilya Ponamarev, Pavel Pristupa      
-1
+4
289:46
  
+2
18:36
+1
83:16
3530
128Kazakh-British TU 2: Danabek Kaliazhdarov, Pavel Fedorov, Syrymbet Iskakov   
-5
   
+3
213:15
  
+2
72:44
+1
129:59
3534
129Karaganda STU 3: Andrey Demidenko, Andrey Zinovyev, Sergey Passichenko       
+4
186:59
  
+2
86:36
+4
88:55
3560
130Amur SU: Alexander Tonkikh, Andrey Gomzyakov, Igor Krivosheev   
-1
 
-2
 
+
155:27
  
+7
169:54
+3
54:55
3578
131Siberian S Aerospace U: Dinar Churmantaev, Felix Lukin, Vasilij Shestakov   
-1
   
+4
226:14
-1
 
+4
65:29
+3
82:09
3593
132Ivanovo SPU 2: Alexey Zhulkov, Ilya Lazarev, Nick Korolev   
-5
   
+
77:18
  
+8
260:08
+1
78:52
3595
133Karaganda STU 2: Maxim Shpakov, Rustam Sekerbayev, Sergey Shpakovsky   
-2
   
+4
108:39
  
+7
113:31
+
183:21
3624
134Altai STU 4: Alexander Mazhnik, Sergey Otmorsky, Evgeny Lutsenko   
-1
   
+
136:40
  
+6
187:07
+1
167:04
3630
135Adyghe SU: Aleksey Lazarenko, Denis Titov, Vladimir Dagayev       
+
274:38
  
+3
133:55
+2
137:02
3644
136Karaganda STU 1: Kolesnikov Nikolay, Mikhail Voloshin, Shatohin Andrey   
-1
   
+
169:46
  
+4
149:58
+3
188:09
3646
137Siberian SU of Transport: Egor Kulagov, Ivan Sidoronov, Michail Sviridov       
+5
231:14
  
+4
167:52
+1
59:19
3657
138Tbilisi IBSU: Ilia Esartia, Mamuka Mghebrishvili, Nino Lomtadze       
+1
111:14
  
+5
155:42
+3
230:54
3676
139Sokhumi Br of Tbilisi SU: Armen Aarabkhanian, Erekle Maghradze, Giorgi Shkhvatsabaia       
+1
287:57
  
+1
59:08
+
291:41
3677
140Eurasian NU 2: Arman Murzabulatov, Darhan Kalniyazov, Michael Golovinov       
+5
268:17
 
-2
+3
43:10
+4
131:58
3682
141Suleyman Demirel U 2: Anuar Kapanov, Nurbolat Khamitov, Vlad Telegin       
+1
222:41
 
-2
+7
129:02
+3
119:05
3690
142Almaty I of PET: Artyom Karelskiy, Dmitriy Purgin, Maxat Utepbergenov       
+3
223:07
 
-1
+6
262:00
+1
190:46
3875
143Kazakh NTU 2: Aidar Akshabayev, Danara Kalenova, Zhanna Bekzhankizi       
+6
275:06
  
+8
114:30
+4
136:05
3885
144Institute of Physics and IT: Denis Vygovskiy, Dmitriy Vikharev, Vladimir Chebotaruov          
+1
75:50
+1
34:17
2149
145Yerevan SU 4: Arman Mnatsakanyan, Mkrtich Mazmanyan, Vahagn Nalbandyan   
-3
   
-4
  
+5
99:06
+
63:52
2262
146Kazakh NTU 3: Mirzakhmet Syzdykov, Zhanibek Sydykov, Zhuldyz Amirbekov   
-9
   
-6
  
+9
136:42
+
56:43
2372
147Tashkent I of AC: Igor Asyamov, Ildar Xisamitov, Temur Yuliev       
-4
  
+3
115:08
+4
187:20
2442
148Kazakh NU 2: Alexandr Gavrilov, Alexandr Kuznetsow, Natalya Kim       
+
266:36
  
-8
+
221:03
2487
149Osh STU: Andrey Valiulin, Roman Strepetov, Saveliy Izhinbekov       
+
168:31
  
+5
234:00
-3
2502
150Fergana PI 1: Ahmadaliyev Bahodirjon, Farhod Kenjaev, Morozov Aleksandr       
-2
  
+9
189:20
+7
84:31
2593
151Westminster IU in Tashkent 1: Anatoliy Kim, Munira Begmuratova, Nodirjon Siddikov      
-4
   
+4
200:52
+8
161:14
2601
152Eurasian NU 1: Artem Demidovich, Igor Tretyakov, Valikhan Bekturov       
+
206:24
  
+7
258:18
-6
2604
153Namangan EPI: Andrey Davlikanov, Rustam Rahimov, Yevgeniy Danilov          
+8
135:24
+2
292:44
2627
154NU of Uzbekistan 3: Andrew Karimov, Farukh Mukhamedov, Vladimir Popko       
+5
296:32
  
-4
+3
255:49
2711
155Samarkand B of Tashkent UIT 2: Begzod Fayziyev, Hoshim Raxmonov, Zaynidin Karshiyev          
+6
257:27
+3
296:22
2733
156Karakalpak SU 1: Nadir Alaminov, Sabitbek Erisbaev, Satmurat Toremuratov       
-2
  
-5
+
100:02
1100
157Karaganda SU: Alexey Sharyy, Maxim Yemelyanenko, Ruslan Bduov          
-5
+
163:15
1163
158Kazakh NTU 1: Arman Abdurasakov, Rasul Baudunov, Ravil Bikmukhametov       
-2
  
+3
138:44
-3
1198
159Karshi SU: Feruza Imomova, Hudoyor Mamayusupov, Xurshid Marqaev           
+
212:04
1212
160Fergana B of Tashkent UIT 2: Habibulin Zufar, Matqulov Otabek, Muhammadsadikov Nuriddin          
-1
+
226:03
1226
161Batumi SMA: Anna Dogania, Lasha Tavartkiladze, Nodar Sharabidze          
+3
180:28
 1240
162Kyrgyz NU: Iliya Gicailo, Jakup Borubaev, Roman Kornienko          
+8
88:13
 1248
163Tashkent SU of E 1: Jalol Qurbonov, Muslimov Ulugbek, Vladimir Sultanov       
-1
  
+
284:33
-6
1284
164Fergana PI 2: Abdukadirov Alisher, Eremin Mihail, Rashidov Hamidullo          
+3
234:11
-8
1294
165North Kazakhstan SU: Ivan Kupriyanov, Vladimir Borovskikh, Yevgeniy Skulditsky       
+2
255:35
    1295
166Urganch SU: Feruza Odambayeva, Ibragim Atadjanov, Shukrullo Bekchanov          
+6
299:53
 1419
167Rudny II: Alexandr Daitkhe, Alexandr Vezhlev, Vladimir Yankovenko   
-3
      
+10
243:35
-5
1443
168Tashkent SU of E 2: Ikrom Rahmatov, Komil Rahmatov, Shehroz Yarkulov          
+9
275:05
 1455
169Urganch B of Tashkent UIT 2: Maksim Shulepov, Otabek Hujayev, Oybek Ollomov
-1
        
+11
296:05
-1
1516
170Komsomolsk-na-Amure STU: Ilya Kormin, Maxim Kazakov, Maxim Kruzhaev            00
170Vladivostok SU of E: Andrew Chen, Evgeniy Ivanov, Nikita Mozharovskiy            00
170Samarkand SU 2: Jonibek Jo''rayev, Mamur Bekmurodov, Zilola Maxmudova
-2
        
-11
 00
170West Kazakhstan SU: Ivan Demidov, Lazar Gumarov, Sdykov Dauren          
-8
-3
00
170Karakalpak SU 2: Adilbek Userov, Amir Alauatdinov, Muxamed Rustemov          
-1
 00
170Qarshi B of Tashkent UIT: Ilhom Almanov, Maqsud Holmurodov, Nodir Nazarov          
-9
 00
170U of WE and D 2: Eldor Hasanov, Rustam Ishmatov, Ulug''bek Enazarov            00
170Samarkand B of Tashkent UIT 1: Ashraf Eshonqulov, Sherzod Elmurodov, Shoxista Abdualimova   
-1
      
-10
-1
00
170Guliston SU 1: Abdulla Qambarov Abdulla, Anvar Abduqayumov, Zafar Usmonov        
-1
 
-17
-6
00
170Fergana SU: Abdumalik Oripov, Erkin Islomov, Sherzod Farmonov          
-3
-2
00
170Urganch Branch of TUIT 1: Dilshod Kuryazov, Ikrom Bobojonov, Irada Bekchanova          
-4
-2
00
170Buxoro SU: Mansur Kurtov, Muhammad Qosimov, Musharraf Sayfieva          
-8
-2
00
170Guliston SU 2: Abdurahmon Qurbonov, Gayrat Sulaymonov, Otabek Oralov     
-1
  
-2
  
-5
00
170Kazakh NU 3: Andrey Kim, Igor Kim, Vladimir Malinnikov            00
170Samarkand Campus of TUIT 1: Hamidov Hurshed, Pritkov Andrew, Razdobudko Elena          
-3
-1
00
170Samarkand Campus of TUIT 2: Ahmedov Amir, Hakimov Naim, Masumov Emin            00
170Samarkand SU 1: Azamat Togayev, Maksim Mixaylin, Shohruh Holmatov       
-1
  
-4
-2
00
170Taskent SI of OS: Elena Pak, Vladimir Kadalashvili, Zarina Biktimirova       
-1
  
-9
-1
00
170Yerevan SEUA 2: Avetik Davtyan, Hovahnnes Gulyan, Tigran Abovyan          
-8
-2
00
170Batumi SU 1: Amiran Sharadze, Jambul Selimba, Manuchar Dolidze          
-12
-2
00
170Kutaisi SU 2: Giorgi Linchiki, Mamuka Gogorishvili, Zviad Svanidze            00
170Batumi SU 2: Armaz Mskhaladze, Eldar Mskhaladze, Zurab Jijavadze            00

:
Novosibirsk SU 3 Altai STU 4 .
: KBTU 1 , Kyrgyz-Russian Slavic U 3 Kyrgyz-Russian Slavic U 4 .